W&L Men's Tennis Wraps Up Play at the ITA Southeast Region Championship

Harry Shepherd

LEXINGTON, Va. – The Washington and Lee men's tennis team wrapped up play at the ITA Southeast Region Championship on Saturday in Fredericksburg.

In the championship singles bracket, senior Harry Shepherd (New York, N.Y. / St. George's School) fell in the round of 16 to Marc Gomez of Stevens by a score of 6-0, 7-6 (3).  Additionally, the doubles team to Shepherd and sophomore John Rudden (Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes) won their first match of the day, defeating the team of Harrison Hunter and Ryan Macy from Christopher Newport, 8-6.  However, they then dropped an 8-7 (2) decision to Joseph Cartledge and Austin Gu of Johns Hopkins in the quarterfinals.

W&L had two players advance to the semifinals of the B2 singles draw, but both first-years Evan Brady (Glen Head, N.Y. / Chaminade) and Julian Hadad (Cypress, Texas / Cypress Ranch) fell in their matches.  Hadad dropped a 4-6, 6-1, 1-0 (3) decision to Weiyi Zhu of Swarthmore and Brady was defeated by Ryan Santmyer of Salisbury, 6-4, 4-3 Def.

Washington and Lee has now completed the fall portion of its schedule.  The Generals will return to action on February 22 when they take on North Carolina Wesleyan in Newport News, Va.

-- http://www.generalssports.com  -- 

CHAMPIONSHIP SINGLES
#5 Harry Shepherd (W&L) d. George Jiang (Haverford); 6-4, 7-6 (4)
#5 Harry Shepherd (W&L) d. Joseph Cartledge (Johns Hopkins); 4-6, 6-4, 7-6 (4)
Marc Gomez (Stevens) d. #5 Harry Shepherd (W&L); 6-0, 7-6 (3) - Round of 16

Moses Hutchinson (Mary Washington) d. Mitchell Thomas (W&L); 6-2, 6-2
Mitchell Thomas (W&L) d. Ryan Macy (Christopher Newport); 3-6, 7-5, 1-0 (16)
Keegan Morris (Stevens) d. Mitchell Thomas (W&L); 6-3, 6-3

John Lathrop (Swathmore) d. Alex Fedor (W&L); 6-4, 6-0
Andy Mason (Christopher Newport) d. Alex Fedor (W&L); 6-2, 6-4

Noah Tapp (W&L) d. Michael Moody (H-SC); 6-2, 6-3
Austin Gu (Johns Hopkins) d. Noah Tapp (W&L); 7-5, 6-1

B1 SINGLES
James Baron (Christopher Newport) d. John Rudden (W&L); 2-6, 6-4 (10-4)
John Rudden (W&L) d. Jacob Quijano (Mary Washington); 6-3, 4-6 (10-5)
Ben Spencer (Southern Virginia) d. John Rudden (W&L); 1-6, 6-1 (10-3)

B2 SINGLES
Julian Hadad (W&L) d. Robert Kresch (Haverford); 6-3, 6-7 (7-5), 10-7
Julian Hadad (W&L) d. Mason Kolls (Christopher Newport); 6-2, 6-1
Weiyi Zhu (Swarthmore) d. Julian Hadad (W&L); 4-6, 6-1, 1-0 (3) - Semifinals

Evan Brady (W&L) d. Eloi Pradier (Stevens); 6-1, 6-1
Evan Brady (W&L) d. Mike Herman (Goucher); 6-3, 6-1
Ryan Santmyer (Salisbury) d. Evan Brady (W&L); 6-4, 4-3 Def – Semifinals

CHAMPIONSHIP DOUBLES
John Rudden/Harry Shepherd (W&L) d. Canon Secord/Matthew Gordon (Bridgewater); 8-4
John Rudden/Harry Shepherd (W&L) d. Harrison Hunter/Ryan Macy (Christopher Newport); 8-6
Joseph Cartledge/Austin Gu (Johns Hopkins) d. John Rudden/Harry Shepherd (W&L); 8-7 (2) - Quarters

Aaron Carey/Andrew Tran (Johns Hopkins) d. Evan Brady/Noah Tapp (W&L); 8-4
Mike Herman/Franklin Mullinix (Goucher) d. Evan Brady/Noah Tapp (W&L); 8-7 (3)

Edward Chen/Matthew Poh (Carnegie Mellon) d. Julian Hadad/Mitchell Thomas (W&L); 8-3
Julian Hadad/Mitchell Thomas (W&L) d. Stephen Alam/Jonathan Gorel (St. Mary's); 8-3
Julian Hadad/Mitchell Thomas (W&L) d. Paul Eisenmagen/Landon Strober (Wash Coll.); 8-6